Fundusze inwestycyjne to bardzo nowoczesna, ale i także popularna metoda zarządzania swoimi środami materialnymi. W fundusze możemy inwestować pieniądze, ale także i papiery wartościowe.

Bardzo sprzyjające i przekonujące, aby inwestować w fundusze inwestycyjne jest to, że wcale nie trzeba mieć bardzo dużych ilości pieniędzy, aby zainwestować. Po prostu nie musisz inwestować wiele, aby jednak mieć z tego jakikolwiek zysk. Już nieduży kapitał pozwala, aby zwiększyć ilość naszych pieniędzy.

Kolejnym plusem z inwestowania z fundusze inwestycyjne jest to, że w każdej chwili masz dostęp do swoich środków. Kiedy chcesz możesz sprawdzić swoje konto. Masz ciągły wgląd w swoje pieniądze.

Oczywiście również w każdej chwili tak samo jak możesz zainwestować w fundusz-tak i możesz z niego zrezygnować. To tylko my decydujemy czy chcemy inwestować oraz kiedy chcemy przestać.

Fundusze inwestycyjne są lepsze od trzymania swoich pieniędzy na koncie w banku, ponieważ twoje oszczędności stale rosną.

Fundusze klasyfikujemy na dwie grupy. Jedna z nich to-otwarte inaczej zwane FIO. Drugą grupą są fundusze inwestycyjne zamknięte-zwane również: FIZ

Fundusze inwestycyjne dzielimy również ze względu na to jakiego obszaru inwestycji dotyczy.

Historią funduszy inwestycyjnych sięga już roku 1774 roku. Chyba mało kto pomyślałby, że zaczęły się one tak dawno. Pomysł narodził się z  idei wspólnego inwestowania, a miało to miejsce w Holandii. Nieholenderskie fundusze inwestycyjne narodziły się dopiero w roku 1868. A miało to miejsce w Wielkiej Brytanii.

W Polsce wspólne inwestowania rozpoczęło się całkiem niedawno, bo dopiero w roku 1991.

W 2012 roku jeden z bardzo znanych banków mających siedzibę również w Polsce zrobił sondaż na temat – który z funduszy inwestycyjnych wybralibyśmy będąc zainteresowanym inwestowaniem swoich pieniędzy. Najwięcej osób bo około 38procent odpowiedziało, że wybrałoby fundusz ten, który byłby rekomendowany przez doradcę finansowego. Trochę mniej, bo 33 procent osób wybrałoby ten, który w ostatnim czasie miał najlepsze wyniki. Najmniej ankietowanych, bo tylko 4procent-wybrałoby fundusze inwestycyjne, które znają z reklam telewizyjnych.